image_5947


Čím vyspelejší, tým viac alergií

28.03.14 - 14:51 -

Alergické ochorenia a pojem oslabená imunita sú veľmi často diskutované medzi lekárskou verejnosťou ako aj medzi pacientmi, no len časť týchto ťažkostí má alergickú príčinu. Alergia je vlastne prehnaná, hypersenzitívna reakcia, ke jedinec odpovedá neprimeranou reakciou na určité látky, najčastejšie bielkovinovej povahy, ktoré bežná populácia znáša bez problémov. Je to teda neprimeraná vystupňovaná imunologická reakcia, ktorá danému jedincovi škodí.

Pôvodne boli tieto alergické mechanizmy zamerané na ochranu proti parazitom. No vplyvom rôznych faktorov, ako je znečisťovanie životného prostredia, chemizáciou potravín, ktoré konzumujeme, dostupnejšou zdravotnou starostlivosťou, prehnanou hygienou, čo sa zdá byť paradoxné, ako aj genetickou predispozíciou tieto mechanizmy vedúce k alergickým reakciám prestali byť obranné, ale vedú k poškodeniu pacienta. Je jednoznačne zdokumentované, že čím je krajina vyspelejšia, tým sa aj zvyšuje zastúpenie alergických ochorení.

Za normálnych okolností je úlohou imunitného systému ochrana pred nepriaznivými vplyvmi látok, ako sú súčasti mikroorganizmov, ako aj iných cudzorodých častíc, ktoré sa nazývajú antigény. Imunitný systém vplyvom dlhého vývoja vie reagovať obrannými mechanizmami na tie častice – antigény, ktoré ho môžu ohroziť a tie, ktoré su neškodné a potrebné, znáša – toleruje.

Imunitný systém má pamäť

Určité bunky imunitného systému, ktoré sa nazývajú B lymfocyty, majú dlhý život a ak sa stretnú s antigénom, ktorý je pre organizmus škodlivý a s ktorým sa už stretli, tak reagujú mechanizmami, ktoré vedú k rýchlemu pomnoženiu tých buniek a tvorbe protilátok, ktoré vedú k likvidácii presne toho votrelca, s ktorým sa už imunitný systém raz stretol a má ho v pamäti.

Špecifické obranné mechanizmy, ktoré si imunitný systém pamätá, sprostredkuje jednak podtrieda lymfocytov nazývaná T lymfocyty v spolupráci s protilátkami, ktoré sa nazývajú imunoglobulíny. Tieto tvoria B lymfocyty. Imunoglobulíny sa delia do piatich tried. Za obranyschopnosť sú zodpovedné imunoglobulíny tried IgG, IgA, IgM. Funkcia imunoglobulínu triedy IgD nie je doteraz jednoznačne objasnená.

Čo za to môže

Za alergické reakcie včasného typu, ktoré spôsobujú najčastejšie alergické ochorenia, ako je alergická nádcha, zápal očných spojoviek, astma, ekzémy, žihľavka a niektoré potravinové alergie sú sprostredkované imunoglobulínmi triedy IgE. Tí pacienti, ktorí rozoznávajú cudzorodý antigén prostredníctvom triedy IgE a reagujú neprimeranou alergickou odpveďou, sú atopici a antigén zodpovedný za alergickú reakciu sa nazýva alergén. Vzájomné stretnutie alergénu so špecifickým IgE vedie k vzájomnému spolupôsobeniu viacerých buniek imunitného systému, ktorého dôsledkom je uvoľnenie hlavného spôsobovateľa alergickej reakcie – histamínu.

Táto prvá časť alergicke reakcie je spoločná pre všetkych atopických pacientov, no prečo každý alergický pacient odpovedá rozličnými ťažkosťami, to závisí od rôznych faktorov, ktoré nie sú doteraz jednoznačne objasnené. Patrí sem rodinná predispzícia, ktorá je podmienená geneticky, ale aj inými tzv. epigenetickými faktormi. No nie všetky ťažkosti pacientov, ktoré sú na prvý pohľad alergické, majú alergickú príčinu. Vyšetrením u alergológa sa alergia nepotvrdí.Tieto ťažkosti spôsobuje pseudoalergia.

Alergie na potraviny 

Mnohé potraviny obsahujú zvýšené množstvo aminokyseliny histidínu, ktorý sa nesprávnym skladovaním, ale aj v organizme mení na spomínaný sprostredkovateľ alergických reakciíí histamín. U zdravého človeka tieto potraviny nespôsobujú žiadne ťažkosti, pretože majú enzým diamíno-oxidázu, ktorá histamín rozloží – inaktivuje. Tí pacienti, ktorí produkujú nízku koncentráciu tohto enzýmu, nie sú schopní vzniknutý histamín z potravy rozložiť a odpovedajú reakciou, ktorá sa podobá alergickej. Pseudoalergické reakcie vyvolávajú aj mnohé lieky, najčastejšie jódové preparáty, ktoré sa používajú pri kontrastných rentgenologických vyšetreniach, ale aj lieky proti reumatických ochoreniach a mnohé iné lieky, príčiny ich nežiadúcich reakcií sú komplikované a nie ceľkom objasnené.

Alergických ochorení pribúda, je to daň za naše civilizačné vymoženosti. Mnohí pacienti, ktorí pokladajú svoje problémy za banálne, sa liečia sami voľnopredajnými liekmi. No nesprávne liečená alergia sa v neskoršom veku môže prejaviť veľmi závažnými komplikáciami, ktoré na prvý pohľad s alergiou nesúvisia. Preto nepodceňujte svoje príznaky alergie, ale nechajte svoje ochorenie riadiť alergológom. Sieť alergických ambulancií na Slovensku je hustá ako málokde na svete, takže by mala byť dostupná pre každého, kto alergologické vyšetrenie potrebuje.

MUDr. Milan Šimko, imunológ a alergológ




Štvrtok 29.05.25 Meniny: Vilma
03:07:47
image_26620
  • Dnes
  • Zajtra
Slovensko
Slovensko

Zdroj: shmu.sk

  • Aj takto si tu žijeme
  • Kto mi dal vodičák?
image_28791
image_27871
Kurzový lístok
USD 1.1317 JPY 163.43
CZK 24.922 GBP 0.83980
HUF 402.93 PLN 4.2415
CHF 0.9364 BGN 1.9558
DKK 7.4588 RON 5.0511
SEK 10.8735 ISK 144.00
NOK 11.4945 TRY 44.2145
AUD 1.7580 BRL 6.3982
CAD 1.5649 CNY 8.1402
HKD 8.8704 IDR 18469.29
ILS 4.0039 INR 96.6375
KRW 1554.23 MXN 21.8363
MYR 4.7814 NZD 1.8974
PHP 62.805 SGD 1.4587
THB 36.967 ZAR 20.2713
= 1,13
viac kurzov »